SSIFFF 2018 Award Nominations


Best Feature
Beside Me - Luke & Jo - Rice - Technicolour Daydream - The Pea Shooter - The 12 Lives of Sissy Carlyle

Best Featurette
Connie Saves Gilbert - Cold Feet - Esther’s Attic - My Name Was January - Synthetic Phoenix - Stay Woke 

Best English Language Short
CECILE - Danni & May - Dreamwisher - First Impressions - Girl - Hero Complex - Jump 
Kommando 1944 - Moonlighter - The Assassin's Apprentice - The Conversation   

Best Foreign Language Short
Bhauvra - Carro - Dum Dum Dumroo - I Killed Vincent 
 La Madeleine and the Stranger - My Ground - Once Upon A Dream -  Simple Simon

Best Southern States Short
A Leg Up - Bro/ken - I’d Never Bother Another Chicken - Last Call - Nashedonia - Polished 
Popcorn & Chocolate - Scarlet Begonias - Traveling Soldier - Truth Rises 

Best Comedy
Boy Genius - Gilda Sue Rosenstern: The Motion Picture! - Incommunicado - In the Moment - Peggy - Platypus - The Writer   

Best Horror
Dead Channels - Night of the Fluffet -  The Invaders - The Only Thing I Love More Than You is Ranch Dressing - The Shadow

Best Animated Film
Day of the Western Sunrise - Fresh KoKo - Futureworld - Spanish Onion - Starvation 

Best Drone Film
Caught in the Quicksand - Green and Blue: The Aerial Beauty of the UK and Ireland -Namibia 

Best Experimental/Art House/Film Noir
 Aloneliness: a screendance - Aurora - Below the neck, Above the knees - Emergency Alert - Liquid Soul 

Best Silent Film
Adeline - Dare To Disturb - Job - Poster Boy - Seventy, a documentary

Best Smartphone Film
 Apartment 14 - Brothers - Lady Luck - Welcome to the World

Best Web Series
Act Something Up - Epic Quest - I Do - Momtress - NOPD: Coven “Getting In” 
Out of State, Out of Mind - Split - The So-So You Don’t Know - Two Housemates 

Best Music Video
Be My Rebel - Crosstie Town - Moss Point Mississippi - My Hometown - Pray-er - Spanish Onion

Top Trailers
Alone - Aurora - Death and Compromise - Sunlit - The Astronot - The So-So You Don’t Know 

Movie Posters
Alone - Caesar's Ring - Finding Big Pink - Inseparable - Liquid Sole  
Popcorn & Chocolate - Sur'vi - The Only Thing I Love More Than Ranch Dressing is You

Short Script Finalists
Amadi Comes Home - GraceLand - Mustache - Oran - The 3 X's - The Wake Room - Trust - We May Shatter


DOCUMENTARY

Best Feature Documentary
Day of the Western Sunrise - Dodging Bullets: Stories from Survivors of Historical Trauma - Greetings From Austin
Inspirational People from Nepal - Journey to Hope - Sisya, The Disciple - The Providers


Best Short Documentary
 A Disrupted System: Alabama’s Disappearing Barrier Island - Atmahau Pakmat - Brothers - Don’t Expel the Blacks 
Seventy, a documentary - Shades of HER: A Commentary on Colorism - Sugar Glass Ceiling

Best Southern States Documentary
Almost Cured - An Accidental Drowning - It's Now Or Never: a Race to Save Colonel Parker's Complex - Loser By Birth 
Monster in the Bayou - Sharecrop: Delta Cotton - Sound and Sole - The Hidden Vote - 
Young Blood: The Mass Shooting Generation Takes Action 

DIRECTOR

Best Director Feature or Featurette
Beside Me (Tedy Necula) - Cold Feet (Keishi Suenaga) - Day of the Western Sunrise (Keith Reimink)
Dodging Bullets: Stories from Survivors of Historical Trauma (Sarah Edstrom, Kathey Broere, Jonathan Thunder, Bob Trench)
Rice (Alex Vargas) - Synthetic Phoenix (Ryan Perich) 

Best Director Southern States Feature or Featurette
Gilda Sue Rosenstern: The Motion Picture! (Kelly O’Neal) - In the Moment (Miles Triplett) - Luke & Jo (Joshua Overbay) 
The Pea Shooter (Joseph T. Spence) - The 12 Lives of Sissy Carlyle (Fran Burst Terranella)
Young Blood: The Mass Shooting Generation Takes Action (Mattlan Ladner)

Best Director English Language Short
CECILE (Alexsa Tolentino) - Dreamwisher (Colin Costello) - First Impressions (Ashleigh Coffelt)  
Hero Complex (Mohamad Yamani) - Jump (J. Van Auken) 
Moonlighter (Ranier Cvillink) - The Conversation (Adam Ethan Crow) - The Invaders (Mateo Marquez) 

Best Director Foreign Language Short
 Bhauvra (Saraswathi Balgam) - Carro (Gustavo Rosa) - Incommunicado (John Marcucci) 
 La Madeleine and the Stranger (Alessandra Cardone) - My Ground (Michael Rue) - Once Upon A Dream (Anthony Nion)
Simple Simon (Maninder Chana) 

Best Director Southern States Short
 Bingo Night (Brooklyn Alexander) - Bro/ken (Tyler Buckingham)
It's Now Or Never: a Race to Save Colonel Parker's Complex (Austin Daniel Blasingame) - Job (Bryan F. Davis)
Liquid Soul (Allen Phillips & Trampas Smith) - Nashedonia (Will Berry)   
Ripe Figs (Artemis Preeshl) -Traveling Soldier (Andrew Trent Fleming & Lauren Cox) - Truth Rises (E.J. Carter)

Best Director Comedy
Boy Genius (Becca Roth) - Incommunicado (John Marcucci) - Peggy (Justin O’Neal Miller)
Platypus (Foster Wilson) - The Writer (Sondre Fristad) - Two Housemates (Sean Joseph Young)

Best Director Web Series
 Act Something Up (Martin Santamaria) - I Do (Nathalie Schmidt) - Momtress (Jeremiah Kipp)
NOPD: Coven “Getting In” (Rachel Grissom) - Split (Molly McGaughey) - The So-So You Don’t Know (Marlene Rhein) 

Talented New Director
 Atmahau Pakmat (Cameron G. Quevedo) - CECILE (Alexsa Tolentino) - Danni & May (Julianne Dowler)
Dare to Disturb (Paul Rees) - I’d Never Bother Another Chicken (Helen Cho Anthos)
Inspirational people from Nepal (Anne Greffe) - Liquid Soul (Allen Phillips & Trampas Smith) - Sunrise, Sunset (Hannah Roark)
The Providers (Anna Moot-Levin & Laura Green) - The Shadow (Caleb Hall) 

Talented Student Filmmaker
​Adeline (Emily Raye Brown) - Bingo Night (Brooklyn Alexander) - Connie Saves Gilbert (GenaroDominguez)
Marching Forward (Oswmer Louis) - Party On (Nicholas Manning) - Stay Woke (Langston A. Williams)
Technicolour Daydream (Mitch Hudson) - The Wish & the Wisp (Vashmere Valentine) - Trans Youth (Rebecca Adler)

ACTRESS

Best Lead Actress in a Feature or Featurette
Beside Me (Francesca Leonte) - Cold Feet (Sahel Rosa) - Rice (Valerie Fortin)  
The Pea Shooter (Hannah Trauscht) - The 12 Lives of Sissy Carlyle (April Billingsley)

Best Lead Actress in an English Language Short
CECILE (Lauren McCann) - Danni & May (Julianne Dowler) - First Impressions (Courtney Birk) - Girl (Lindsay Trachtenberg)
 Longhand (Amanda Richer) - Sunrise, Sunset (Harper Roark) - The Assassin's Apprentice (Tarah Paige)
The Invaders (Isra Elsalihie) 

Best Lead Actress in a Foreign Language Short
 Act Something Up (Barbara Pombo) - Dum Dum Dumroo (Sanaya Irani) - Once Upon A Dream (Sarah Brunel)
Simple Simon (Amelie Radulescu)

Best Lead Actress in a Southern States Short
Party On (Hayden Guthrie) - Popcorn & Chocolate (Frances Watson) - Ripe Figs (Keota Picou)
 Sunlit (Egypt Taylor) - Traveling Soldier (Lauren Cox) - Truth Rises (Juliet Buckholt)

Best Lead Actress in a Comedy
Boy Genius (Molly Cahen) - Gilda Sue Rosenstern: The Motion Picture! (Kelly O’Neal) - Incommunicado (Sochi Fried)
In the Moment (Samantha Van Sickle) - Peggy (Sarah Blackman) - Platypus (Julianne Dowler)
Popcorn & Chocolate (Frances Watson)

Best Lead Actress in a Web Series
Epic Quest (Nadya Debogorski) - I Do (Nathalie Schmidt) - Momtress (Liz Samuel)
 Split (Yael Shavitt) - The So-So You Don’t Know (Sachi Parker) - Two Housemates (Holly Earl)

Best Supporting Actress
Danni & May (Amy Benedict) - Girl (Meryly Hathaway) - Simple Simon (Konstantina Mantelos) - Stay Woke (Kristin Daniel) 
Sunrise, Sunset (Hannah Roark) - The 12 Lives of Sissy Carlyle (Stephanie Northrup) - Two Housemates (Lucy Chappell) 

ACTOR

Best Lead Actor in a Feature or Featurette
Beside Me (Constantin Cotimanis) - Luke & Jo (Eric Odom) - Rice (Alex Vargas)
Synthetic Phoenix (Ryan Perich) - Technicolour Daydream (Nico Ford) - The Pea Shooter (Brennan Olson) 

Best Lead Actor in an English Language Short
Apartment 14 (Sean Gunnell) -  First Impressions (Andy Marques) - Hero Complex (Max Chavarria)
Kommando 1944 (Daniel Joo) - Longhand (Jesse LaVercombe) - The Conversation (Corey Johnson)
Welcome to the World (Albert M. Chan) 
              
Best Lead Actor in a Foreign Language Short
Carro (Victor Lucena) - Dum Dum Dumroo (Anil Charanjeett) - I Killed Vincent (Cyril Caumont)
La Madeleine and the Stranger (Ivan Senin) - Once Upon A Dream (Thomas Jeand’heur) 

Best Lead Actor in a Southern States Short
A Leg Up (Phoenix Washington) - A Leg Up (Christopher Smith) - Bro/ken (Kenny Mickey Cole, Jr.) - Party On (Johnny Ballance)
Sunlit (Sammy Nagi Injuguna) - Traveling Soldier (Michael Madden) - Truth Rises (Caleb Reagan) 

Best Lead Actor in a Comedy
Incommunicado (Felipe Viana) - Platypus (Caden Douglas) - The So-So You Don’t Know (Sam Durant Hunter)
The Writer (Sondre Fristad) - Two Housemates (Sean Joseph Young)
     
Best Supporting Actor
Bhauvra (Aditya Pawar) - Bro/ken (Lance Kellen Boyle) - CECILE (Eric Lerner) - Girl (David Carzell) - Hero Complex (Evan Soto)
Kommando 1944 (John Manahan) - Last Call (Dustin Prince) - Simple Simon (Maninder Chana)

Best Supporting Actor in a Comedy
 Gilda Sue Rosenstern: The Motion Picture! (Robin Spriggs) - Gilda Sue Rosenstern: The Motion Picture! (Glenn Rainey)
 In the Moment (EJ Grant) - Momtress (Leo Cohen-Vigder) - The 12 Lives of Sissy Carlyle (Brad Mills)


CINEMATOGRAPHY

Best Cinematography in an English Language Feature or Featurette
Dodging Bullets: Stories from Survivors of Historical Trauma (Bob Trench) - Esther’s Attic (Alex Miller)
Rice (Alex Vargas) - Technicolour Daydream (Hannah Riggins)


Best Cinematography in an English Language Short
 Aloneliness: a screendance (Rachel Searcey & John Reyes) - CECILE (Jelani Sanchez) - Dare To Disturb (Paul Rees) 
Jump (J. Van Auken) - Moonlighter (Tim Erickson) - Peggy (Justin O’Neal Miller) - Platypus (Katherine White)
The Assassin's Apprentice (Ray Karwel) - The Conversation (Stuart Nicholas White) - The Invaders (Mike Gialloreto)
 

Best Cinematography in a Foreign Language Film
Bhauvra (Digant Sutar & Pranav Gupta) - Cold Feet (Toshiya Chimura) - Dum Dum Dumroo (Kiren Jadhav & Anirudh Menon) 
 Incommunicado (Jack Yan Chen) - La Madeleine and the Stranger (Debora Vrizzi) - Sisya, The Disciple (Saraswathi Balgam)
The Writer (Sondre Fristad)


Best Cinematography in a Southern States Short
A Leg Up (Derek Bauer) - I’d Never Bother Another Chicken (Helen Cho Anthos) - Last Call (Bryan Stafford)
Polished (Nathaniel Glass) - Ripe Figs (Patrick McGinley) - Scarlet Begonias (John Paul Summers)
Sunlit (Taylor Kearns) - Traveling Soldier (Andrew Trent Fleming) - Truth Rises (Chuck Jett) 


SOUNDTRACK / SONG

Best Original Soundtrack for a English Language Feature or Featurette
Day of the Western Sunrise (Troy Reimink) - Forgotten Bayou (Michael Esneault) - Luke & Jo (John Thomas)
The Pea Shooter (Teri Lennox) - The Providers (Paul Brill) 

Best Original Soundtrack for an English Language Short
 Auxilium (Ryan Baker) - Dreamwisher (Asaf Sagiv) - Girl (Ohsergio) -  Moonlighter (Tobias Bartsch)
Poster Boy (Tom Shaw) - Split (Hillary Capps) - Sunset (Hannah Roark) 
The Conversation (Mario Grigorov & Johnny Stanley) - The Invaders (Jonathan Bingham)

Best Original Soundtrack for a Foreign Language Film
Beside Me (Goodbye to Gravity) - Bhauvra (K) - Cold Feet (Slavomir Kowalewski) - My Ground (Didier De Giorgi)
Sisya, The Disciple (Sarit Sekhar Chatterjee) - Starvation (Farhad Saffar)

Best Original Soundtrack for a Southern States Short
Adeline (Emily Raye Brown) - Aloneliness: a screendance (Billy Louviere) - Bingo Night (Miles Kredich)
Job (Andrew Scott Faust) - Polished (Holland Gallagher) - Ripe Figs (Eric Laws) - Traveling Soldier (David Helpling)

​Best Original Song
Epic Quest (Philip Derochie) - Liquid Soul, If (Allen Phillips) - Sevrin the Magnificent Mage  
Stay Woke (Nobel Michael) - The Sweetest Life (Lauren & Spencer Carr Reed)



TO PURCHASE RED CARPET DINNER and AWARD CEREMONY TICKETS
http://FilmFreeway.com/SouthernStatesIndieFanFilmFest
Click on Blue Box 'GET TICKETS' on the right side of the page to purchase Red Carpet Ceremony tickets 


 TO BOOK YOUR HOTEL ROOM:
     Call 1-800-PALACE-9 or Book Online at
                                                            
http://palacecasinoresort.com                                                       

Online Reservations: Enter your check-in dates and click on 'BOOK NOW'
      then click on 'GROUP SIGN IN' box at top of page and enter Group Code: 1275 
     to book reserved hotel room at our discounted rate, starting at $59.00 per night